Winamp
Patrně nejznámější a nejpoužívanější přehrávač vůbec. Vývoj započal roku 1996 američan Justin Frankel, který následujícího roku vydal první veřejnou verzi WinAMP 0.20a a založil firmu Nullsoft. Tato ranná verze byla od dnešní notoricky známé základní podoby dost odlišná, jednalo se vlastně jen o menubar a i playlist byl obsažen jen v nejnutnější míře. Až verze 0.92 přinesla základy klasického grafického rozhraní – šedý obdélník s displejem pod nímž se nacházela tlačítka „play“, „pause“ etc. byl připraven dobýt HDD milionů uživatelů. S dalšími verzemi přibývaly i další funkce – podpora dalších formátů, ekvalizér, vizualizace, možnost přidávání zásuvných modulů a skinovatelnost to vše bylo obsaženo na konci vývoje Winampu 2. Třetí řada sklidila zejména díky přílišným nárokům na systém, celkové nedotaženosti a nekompatibilitě se staršími verzemi spíše negativní ohlas. Byla však alespoň první která v základní verzi integrovala i podporu videosouborů. Verze 4 byla rovnou přeskočena, což bylo ze strany vývojářů odůvodněno zčásti rovnicí 2+3=5 (tzn. 5 má to nejlepší z 2 a 3) a zčásti přisprostlou slovní hříčkou. Aktuální řada 5 je již plně vyspělým přehrávačem s nepřeberným množstvím funkcí a miliony uživatelů po celém světě.
Windows Media Player
Standardní přehrávač implementovaný odnepaměti v systémech Windows (původně pojmenovaný jednoduše Media Player). Existují i verze pro jiné operační systémy (jmenovitě MacOS, Pocket PC, Windows Mobile a Solaris) a nezávislé klony jako Media Player Classic. Aktuální verze 11 zprovoznitelná pouze na Win Vista obsahuje bohužel i některé nepříjemné funkce jako podporu DRM ochrany. Nic tedy nezkazíte pokud zůstanete u starších verzí, ale zároveň si ani moc nepomůžete, jelikož existují freeware přehrávače které zvládnou to co WMP a ještě daleko víc.
Sonique
Kdysi populární přehrávač považovaný za Winamp-killer, hlavně díky pokročilé správě vzhledů a celkové vizuální líbivosti. Bohužel vývoj byl roku 2002 zastaven a poslední stabilní verzí je 1.96. Sonique tak dnes zůstává pouze raritní záležitostí a příkladem dokonale promarněné šance.
foobar2000
Oblíbený přehrávač Chucka Norrise, největšího ze všech drsňáků. Proto i ostatní drsňáci používají jedině foobar. Ne, teď vážně, foobar2000 je považován za jeden z funkčně nejpropracovanějších přehrávačů pro Windows (a opravdoví dršňáci samozřejmě pracují pouze v Unixovém shellu). Daní za ultimátní nabušenost tohoto přehrávače je ovšem, zvláště pro nováčky, nesnadné ovládání. Čistý foobar bez dostatečné zásoby dodatečných knihoven nedokáže prakticky nic a ani po vizuální stránce nevypadá nijak lákavě, ale kdo s ním stráví nějaký čas, dokáže si ho doladit do stavu absolutní dokonalosti. Navíc si vydobyl pověst přehrávače nejšetrnějšího k systémovým prostředkům, čímž si získal ty uživatele, kteří s PC skutečně pracují a nepotřebují, aby jim přehrávač běžící na pozadí ukrajoval půl paměti.
A pokud vlastníte stroj s nějakým exotickým systémem, zkuste zavítat sem - starší, ale pro tyto případy velmi užitečná stránka – najdete tu přehrávače pro DOS, Atari, Amigu, různé Unixoidní platformy a další.